<< zpět

Ostravská válcovna ukáže návštěvníkům, jak se vyrábí trubky

Jeden z provozů Třineckých železáren, ostravská Válcovna trub, otevře své brány veřejnosti. V úterý 1. května připravilo vedení závodu Den otevřených dveří nejen pro své pracovníky, jejich rodinné příslušníky, ale i širokou veřejnost. Ti mají jedinečnou příležitost na vlastní oči vidět produkci specifickou malých i větších trubek. Den otevřených dveří se uskuteční od 8 do 12 hodin v ostravské části Vítkovice.

„Kromě samotné výroby trubek na zařízeních nazvaných Velký a Malý Mannesmann budou mít návštěvníci možnost zhlédnout také brousící linky, které slouží k broušení vnitřního a vnějšího povrchu trubek. Dále můžou vidět lakovací linku, která provádí nástřik speciálního laku k ochraně povrchu trub před korozí. V rámci prohlídky bude také v provozu nová zušlechťovací linka a zařízení pro úpravu konců trubek,“ říká vedoucí provozu Válcovny trub Miroslav Szymanik.

V minulosti provoz Třineckých železáren pořádal Den otevřených dveří převážně pro rodinné příslušníky zaměstnanců a jejich známé. „Od loňského roku se mohli přijít také podívat i zájemci z řad Ostravanů a okolí, přičemž této nabídky využilo 400 lidí,“ doplnil vedoucí provozu.

Produkty – tedy trubky – Válcovny trub lze vidět na mnoha místech nejen v České republice, ale i zahraničí. Z trubek vyrobených v třineckém závodě jsou například konstrukce haly svinovského nádraží či berlínského stadionu, horské dráhy v Buffalu či Madridu, jeden z kolotočů ve Vídeňském Prátru nebo ropné vrty s vysokou přesností.

Válcovna umí vyrobit trubky o průměrech od 60,3 až do 406,4 mm s tloušťkou stěny od 6,3 do 60 mm z legovaných i nelegovaných ocelí. Ty nachází uplatnění v energetických zařízeních, chemickém a geologickém průmyslu na těžbu a rozvod ropy, zemního plynu, vody. Ale také na nápravy, rámy, nárazníky aut, či jako mikropiloty, stožáry a další ocelové konstrukce nejrůznějších budov a staveb.

Umožňuje to ojedinělá výroba, kde trubka vzniká z jednoho válce oceli postupným kováním. Výroba musí být velmi přesná a splňovat vysoké nároky na kvalitu. Každá trubka má svůj rodný list, takže naši zákazníci po celém světě vědí přesně, kdy byla trubka vyrobena, z jakého materiálu a kde, uzavírá Miroslav Szymanik.

První natupo svařená trubka byla vyrobena v tehdejší Rakousko-Uherské monarchii před 134 lety, a to právě ve vítkovickém závodě v roce 1883. Výroba bezešvých trubek tu byla zavedena v roce 1896 a trvá dodnes. Do skupiny podniků Třinecké železárny – Moravia Steel se válcovna připojila v roce 2005. V roce 2010 se stala Válcovna trub provozem Třineckých železáren.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz