<< zpět

Voňavé betlémy z perníku provoní třinecké muzeum

Velkou výstavní síň Muzea Třineckých železáren a města Třince od neděle 11. listopadu zalije vůně medu a perníku. Tradičně v předvánočním čase se návštěvníci mohou kochat uměleckým zpracováním betlémů a různých vánočních ozdob na výstavě nazvané Voňavé betlémy II.

Obdivovat budou díla šikovných rukou perníkářek z Třince jeho okolí. „Chceme připomenou výrobu perníku známou už od konce 13. století, kdy se dostala do Evropy. Ale své kořeny má už ve starověku,“ přibližuje vedoucí muzea Eva Zamarská. Prozradila, že v našich končinách sladkosti z perníku ochutnali jako první právě lidé ze Slezska.

Malá výstavní síň

V Malé výstavní síni muzea si na své přijdou obdivovatelé poetických obrázků. Do muzea je přinese Poetický svět Emmy a Báry Srncové prostřednictvím barevných a hravých kreseb s motivy ráje, lásky a pohody. Dětskýma očima zobrazené skutečnosti přináší návštěvníkům laskavé a hravé vidění světa se smyslem pro nadsázku a humor, osobité ztvárnění důvěrných míst či situací.

Oblíbená výtvarnice Emma Srncová prostřednictvím svého díla vyzařuje radostnou atmosféru a dokáže potěšit oko i duši.

Výstavní síň u Makety TŽ

Sérii výstav uzavírá ojedinělá expozice obrazů barokních andělů z Jižní Ameriky ze sbírky Josefa Haldy. Andělé z jiných zemí jsou výsledkem lidové tvorby španělských mnichů, kteří jako misionáři působili v 16. až 17. století v horských oblastech Jižní Ameriky – v Ekvádoru, Argentině, Peru a Bolívii. „Josef Halda jako botanik sbíral po celém světě pestré kytky, zaujaly jej staré obrazy misionářů. Šedesát z nich nabízíme našim návštěvníkům. Představují především portréty šlechticů, jejichž andělské poslání je znázorněno přimalováním křídel,“ uzavírá vedoucí muzea.

Všechny tři výstavy končí 14. prosince, kdy se dveře muzea zavírají kvůli přestavbě a zůstanou zavřené do 14. března příštího roku.

Doplňující informace podá vedoucí muzea: Eva Zamarská, tel. 558 535 501

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz