<< zpět

Mladí tvůrci hledají krásu i funkčnost oceli

31 dní. Tolik času mají studenti středních, vyšších a vysokých škol a mladí tvůrci do přihlášení svých nápadů do druhého ročníku designerské soutěže WERK DESIGN 2019.

Soutěž mladých umělců chce vyzdvihnout krásu oceli. K dnešnímu dni si katalog produktů, z nichž mohou čerpat inspiraci pro svá díla, stáhlo 350 soutěžících. „Doufáme, že většina z nich se do soutěže vyburcuje. Pracovat s ocelí je rozhodně výzva,“ říká Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy Třineckých železáren, které druhý ročník soutěže vyhlašují u příležitosti svého 180. výročí založení.

Třinecké železárny jsou největším výrobcem oceli v Česku. Ročně vyprodukují přes 2,5 milionu tun oceli, která směřuje do řady průmyslových odvětví k dalšímu zpracování.

„Soutěž mladých designerů vnímáme jako možnost ukázat skrytou krásu oceli, kterou má většina lidí spojenou s těžkým průmyslem, dopravou, velkými stavbami. Ocel je však ušlechtilým materiálem, který v sobě skrývá obrovský potenciál tvorby v umění,“ míní Ivo Žižka.

Co očekává od soutěžních konceptů jeden ze současných porotců Jan Šépka? „Přál bych si neotřelé nápady, které budou zároveň funkční. Nejde primárně o originální design, který by byl jen formálním estetickým předmětem, ale estetika a funkce by měla být v souladu a měla by se odrazit v samotné koncepci návrhu,“ podotýká zakladatel projekční kanceláře Šépka architekti.

Mladí soutěžící se utkají o nejlepší koncept spotřebního předmětu, designového doplňku či uměleckého objektu navrženého z ocelových výrobků. Pro tvorbu mohou využít tradiční ocelové produkty z výrobních linek v největší české huti – válcovaného drátu, kolejnic, bezešvých trubek, kruhové, ploché, čtvercové ocele, šroubových pružin, řetězu, drátěné tkaniny a dalších. Smyslem je naplnit hlavní myšlenku soutěže – posouvat hranice tradiční železárenské produkce.

Přihlásit se do soutěže o hlavní cenu 50 000 korun mohou mladí lidé do 30 let věku z České republiky, studenti středních, vyšších a vysokých škol kreativního zaměření. Uzávěrka soutěže je 15. ledna 2019.

Více na http://werk-design.cz a na facebooku.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz