<< zpět

Žáci devátých tříd předvedli svůj um, aneb soutěž Univerzální machr zná vítěze

Instalatérství, obrábění i technické dovednosti předvedli žáci v soutěži Univerzální machr. Vytvořili funkční jeřáby, dopravník na třídění žlutých a červených kostek, válcovnu z lega, hydraulický jeřáb z lepenky. Další týmy na čas tvořili prostorový 3D osmiúhelník z trubek nebo prokázali své dovednosti na soustruhu pro začátečníky.

„Všechny přihlášené týmy žáků devátých tříd projevili svou řemeslnou zdatnost ve všech třech vyhlášených kategoriích. Zapojila se i děvčata, což nás velmi těší. Město Třinec dlouhodobě podporuje technické vzdělávání a hledá možnosti, jak tomu můžeme být nápomocni,“ podotkla starostka města Věra Palkovská. Město Třinec soutěž vyhlásilo s Úřadem práce ČR ve spolupráci s Třineckými železárnami, firmou Strojírny a stavby Třinec a firmou Hamrozi.

Podle zadání Třineckých železáren v kategorii technické měli žáci za úkol vytvořit některé z výrobních zařízení, dopravníkový pás, jeřáb či válcovnu a natočit o tom krátké video. „Mile nás překvapila kreativita, s níž se do práce děti vrhly. Postavily například válcovnu z Lega, jeřáby z Merkuru ale i z lepenky jako praktickou ukázku hydraulického ovládání, dopravníkový pás naprogramovaný tak, aby třídil kostky dle barevnosti. Všechny práce musíme ocenit,“ říká generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek. Hlavní cenu v této kategorii získal tříčlenný tým žáků Základní školy Stanisława Hadyny v Bystřici za sestavení a naprogramování funkčního dopravníkového pásu.

V kategorii obráběčů si na speciálním soustruhu pro začátečníky, který školám darovala firma Strojírny a stavby Třinec, žáci mohli vyrobit cokoli dle vlastního nápadu. Nejlépe si podle odborné komise vedl tým Základní školy Dany a Emila Zátopkových v Třinci, jehož členové vytvořili pozoruhodnou skulpturu. Hlavní cenu v kategorii instalatérůvyhlášenou firmou Hamrozi získali žáci Základní školy v Koperníkové ulici v Třinci (5. ZŠ). Jejich úkolem bylo sestavit z prostorový 3D osmiúhelník či kvádr z trubek na čas. Z přihlášených škol si tento tým vedl nejlépe.

„Všechny kroky, které vedou k posílení zájmu dětí o technické obory, jsou velmi vítané. A i díky akcím jako je tato, roste počet těch, kteří techniku volí jako svůj studijní nebo učební obor,“ shrnul ředitel Krajské pobočky ÚP ČR Petr Prokop.I on daroval do soutěže cenu pro nejlepší tým obráběčů. „Technické obory jsou na regionálním trhu práce zaměstnavateli žádané více než kdy dříve,“ uzavřela Olga Sikorová, ředitelka kontaktního pracoviště ÚP ČR v Třinci.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz