<< zpět

Třinecké železárny uspořádaly setkání pro své jubilanty ve věku 90 a 95 let

Narodili se v roce 1922 a 1927, desítky let odpracovali v Třineckých železárnách, s nimiž spojili kus svého života. Dnes dopoledne se 13 babiček a dědečků sešlo, aby společně zavzpomínali na léta strávená ve fabrice.

Slavnostní setkání pro bývalé zaměstnance, kteří se v letošním roce dožívají 95 a 90 let uspořádaly Třinecké železárny. Pozvání jubilantů patří k tradičním aktivitám hutní firmy, která má v regionu dlouholetou tradici, a jíž prošly už celé generace místních obyvatel.

„Každý rok se snažíme vyhledat naše bývalé spolupracovníky, abychom jim popřáli k významnému životnímu jubileu, ať už je to 70, 80, 90 i více let. Znamená to mravenčí práci našich personalistů, jelikož jde o muže a ženy, kteří jsou mnohdy desítky let v důchodu. Považujeme to však za milou společenskou povinnost,“ říká Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy. Všem bývalým kolegům poděkoval za to, že v historii hutě zanechali svou nesmazatelnou stopu, když psali kus její historie.

V prezentaci se podívali, jak to ve fabrice vypadalo kdysi, a jak to zde vypadá dnes. Diskutovalo se o výrobě kolejnic, o úrazovosti i o počtu zaměstnanců. „Je vidět, že je to hodně zmechanizované už,“ podotkl Jan Lisztwan. V železárnách začal pracovat v roce 1945 a do důchodu odešel v roce 1986.

Karel Haltof ve fabrice odpracoval pětatřicet let, a to jako dělník, vážný i jako řidič pohonu válcovací tratě A. Do důchodu z fabriky odcházel v roce 1988, ale ještě dnes se čile zajímal o průběh rekonstrukce blokovny. „Máte to natočené? Na to bych se rád podíval,“ dodal v diskusi s technickým ředitelem Henrykem Huczalou, který mu nabídl možnost podívat se na časosběrné video z rekonstrukce.

Pětadevadesátiletá Mária Stročková pozvání hutě ocenila, řekla, že ve svém věku už raději tráví čas doma a nikam daleko „na besedu“ už moc nechodí. „Zahrádka a kytičky, to je naše. Ale ještě pořád se nám o werku občas zdá,“ dodala devadesátiletá Hedvika Matuszková se smíchem, stejně starý kolega Adam Janiczek jí přitakával.

Senioři tvoří významnou část populace. Ve druhé polovině dvacátého století se průměrná délka života zvýšila o dvacet let a během následujících let bude přibližně třetina obyvatelstva starší 60. let. Letos proto firma směřovala společné posezení na říjen, několik dní po oslavách Mezinárodního dne seniorů, který se slaví vždy 1. října už od roku 1998.

Bc. Petra Jurásková
tisková mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Juraskova@trz.cz