<< zpět

Muzeum zve do kolébky evropské civilizace

Muzeum Třineckých železáren a města Třince od neděle 20. srpna připravilo do obou výstavních síní na výstavu nazvanou Řecko na úsvitu dějin. Prostřednictvím autentických replik vykopávek ze soukromé sbírky Jána Hertlíka se návštěvníci seznámí s pozoruhodným časovým úsekem dějin starověkého Řecka.

A to i hravou formou, jak už v třineckém muzeu bývá zvykem. Na své si přijdou jak děti, tak milovníci historie všech věkových kategorií. „Sběratel a cestovatel se věnuje všem druhům umění, které archeologové v egejské oblasti dosud vynesli na světlo a představuje jejich rozmanitost i vysokou uměleckou kvalitu,“ podotýká vedoucí muzea Eva Zamarská.

Ján Hertlík rozdělil své repliky do období Neolitu, Kykladské, Minojské a Mykénské kultury.„Mnohé sochy a keramika jsou k vidění v muzeích po celém světě. Naše výstava přiblíží a vypráví o světě starých Řeků, každá část se zabývá určitou stránkou jejich života a vytváří tak živý obraz významné civilizace,“ říká Eva Zamarská. Nezapomněla ani na děti, na něž čeká interaktivní program i zajímavé poznatky. „Například, že Řekové patřili mezi první dějepisce a učence, byli vynikajícími řemeslníky, básníky i herci a vynikali v různých sportovních disciplínách,“ dodává.

K vidění je v muzeu například jedna z nejpozoruhodnějších památek Kréty, Disk z Faistu, který pochází z druhého tisíciletí před naším letopočtem. Jde o hliněný terč průměru 16 cm, který má po obou stranách spirálovitě uspořádaný text ve vyrytých hieroglyfech, jejichž význam se dosud historikům nepodařilo rozluštit.

A navíc, hned ve vstupním foyer muzea návštěvníky přivítají Staré řecké báje a pověsti převyprávěné tak, aby jim porozuměly i malé děti. Řeckými dějinami mohou návštěvníci v třineckém muzeu procházet až do 15. listopadu.

Bližší informace poskytne vedoucí muzea: Eva Zamarská, tel. 558 535 501

Bc. Petra Jurásková
tisková mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Juraskova@trz.cz