<< zpět

Desková hra děti provede Třineckými železárnami

Od přípravy materiálu pro vysoké pece až po expedici válcovaných výrobků provede děti prvního stupně základních škol desková a plenérová hra nazvaná Werkový všudybyl. Nechaly ji na zakázku vyrobit Třinecké železárny a k svátku Dne dětí ji darují pětačtyřiceti školám v regionu.

Hra jak ve stolním, tak v plenérovém provedení vhodném pro hru do přírody, provází soutěžící hody kostkou jednotlivými stanovišti. Na nich se srozumitelným způsobem dozvídají, k čemu je potřebná železná ruda, jaký proces probíhá na aglomeraci i koksovně, jak se ruda mění ve vysoké peci v surové železo či jak vypadají hutníci.

Nedílnou součástí je také kapitola o životním prostředí, vysvětlení role dispečinku a krátké povídání o hasičském záchranném sboru fabriky. Připomene ale dětem také základní bezpečnostní pravidla jako zavázané tkaničky nebo zákaz přecházení přes cestu na červenou. Nezapomíná ani na pohyb: než hráči dojdou do cíle, udělají i pár dřepů nebo výskoků.

„Chceme zábavnou formou dětem přiblížit výrobu železa a oceli, která má v regionu tradici téměř 180 let a je s ní úzce spjat jeho rozvoj. Jde o velmi stručné a zjednodušené vysvětlení výrobního procesu v huti, ale pomůže dětem porozumět základním pojmům a alespoň částečně ukáže, jak to dnes v Třineckých železárnách vypadá,“ vysvětluje generální ředitel TŽ Jan Czudek vznik myšlenky vytvoření deskové hry.

Poprvé si s dětmi hru Werkový všudybyl ředitelé Třineckých železáren zahráli tento týden na některých školách v Třinci, Jablunkově, Hrádku, Bystřici, Komorní Lhotce a Hnojníku. Další školy od Českého Těšína až po Mosty u Jablunkova hru, která je vybavena dvojjazyčným návodem v češtině i polštině, získají do poloviny června.

Stejně tak v letošním roce Třinecké železárny darují těm nejmenším pro několik dalších mateřských škol polytechnické stavebnice Merkur a Lego.

„Aktivity pro děti ve smyslu rozvoje zručnosti, technického vzdělávání a budování vztahu k řemeslu a k regionu, v němž vyrůstají, považujeme za jednu z nejdůležitějších úkolů velkého podniku. V našem případě samozřejmě až po výrobě nejméně 2,5 milionu tun oceli,“ podotýká se smíchem generální ředitel.

Od roku 2012 Třinecké železárny vybavily polytechnickými stavebnicemi bezmála 60 mateřských škol. Spolupracují se základními školami v různých soutěžích, řemeslných hrách a dalších aktivitách. Od roku 2009 provozují a financují vlastní střední odbornou školu, kde v oborech potřebných pro chod fabriky vzdělávají ročně na 650 studentů.

Bc. Petra Jurásková
tisková mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Juraskova@trz.cz