<< zpět

Postavičky Igráčka zaplnily výstavní síň muzea

Velkou výstavní síň Muzea Třineckých železáren a města Třince zaplnily postavičky Igráčků. Hračky, která provází české děti už čtyři desetiletí, a kterou lze najít v pestré škále rolí. I třinecká výstava Igráčků jich nabídne hned několik desítek. Mezi figurkami policistů, hasičů, lékárníků, dokonce Party hic najdou návštěvníci i originální ručně malované originály třineckých hokejistů Zbyňka Irgla a Šimona Hrubce.

„Hravou výstavu jsme nazvali Fenomén Igráček a návštěvníky zavede do historie, současnosti ale trochu i do budoucnosti legendární plastové figurky, která provází naše děti už od roku 1976. Tehdy byla stvořena první postavička v profesi zedníka,“ uvádí Eva Zamarská, vedoucí muzea. Uspořádala ji ve spolupráci s výrobcem Efko - karton a Technickým muzeem v Brně.

„Děti Igráček baví už 41 let a pořád se prodává. Výstava v Třinci je už 55. za těch šest let, co s ní putujeme. Unikátní je v tom, že jde o pravý český výrobek, s nímž si hrají jak holky, tak kluci,“ říká Zdeněk Rauš z oddělení produkce výstav a provozu technických památek Technického muzea v Brně. Instalace výstavy, kde pozorný návštěvník může vypozorovat i řadu probíhajících příběhů, mu trvala tři dny. Prozradil, že autorem dvou originálních ručně malovaných Igráčků v podobě třineckých hokejistů je Miroslav Svoboda z Mikulova.

K vidění tu jsou první návrhy a původní sady, výrobní formy, jednotlivé díly postaviček, ale i velká maketa města Igráčkov. Se vším si navíc děti mohou hrát. „Připravili jsme dětem hrací koutek, kde si mohou tradiční českou hračku vyzkoušet,“ dodává Eva Zamarská.

Ve velké výstavní síni muzea bude výstava veřejnosti přístupná od neděle 23. dubna, na svou pouť se z Třince do dalších měst vydá 25. června.

Informace podá vedoucí muzea: Eva Zamarská, tel. 558 535 501

Bc. Petra Jurásková
tisková mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Juraskova@trz.cz