<< zpět

Kolejnice z Třince míří do Ázerbájdžánu

V těchto dnech začala v Třineckých železárnách příprava další dodávky kolejnic pro modernizaci a rekonstrukci železniční tratě Baku – Tbilisi - Kars v Ázerbájdžánu. Na její výrobu se do hutě přijeli podívat zástupci státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), která celý projekt pojistila.

Zakázka pro státní železnici v Ázerbájdžánu patří k největším pojištěným vývozním projektům EGAP. Generální opravu železniční tratě v celkové délce přesahující 900 km realizují od roku 2011 firmy ve skupině Moravia Steel – Třinecké železárny.

Generální oprava probíhá ve dvou etapách, z nichž první v délce přesahující 300 km byla dokončena v roce 2014. První část druhé etapy Baku – Bejuk Kjasik rovněž v délce 300 km bude ukončena letos v červnu, její druhá část povede až k íránské hranici, kde je členitý horský terén. Druhá část skončí počátkem roku 2019.

„Zakázka pro Ázerbájdžánské železniční dráhy (AŽD) spočívá v kompletní dodávce železničního svršku a stavebně montážních prací, její část tvoří i dodávky kolejnic a dalších výrobků produkce Třineckých železáren,“ upřesňuje Mojmír Kašprišin, místopředseda dozorčí rady společnosti M-Steel Project, která celou akci zastřešuje.

Spolupráce s EGAP začala v roce 2011, kdy pojistil rekonstrukci první etapy. Na základě dobré reference byl pak stejný model použit i pro etapu druhou. Celková hodnota obou kontraktů přesahuje 750 milionů eur.

Zástupci státní pojišťovny si během návštěvy v huti prohlédli výrobní provoz válcoven, kde z třinecké oceli vznikají kolejnice a další produkty mimo jiné také právě pro Ázerbájdžán.

„Aktuálně jde o největší projekt, který jsme pojistili, je garantován státní zárukou Ázerbájdžánu. První etapa rekonstrukce železnice je skvělou referencí a jsem rád, že české firmy získaly i tuto druhou etapu. Pojistné rozhodnutí jsme vydali v prvním čtvrtletí tohoto roku,“ komentoval obchodní případgenerální ředitel EGAP Jan Procházka.„Jednou ze silných stránek projektu je fakt, že zakázka dlouhodobě podporuje zaměstnanost v Moravskoslezském kraji, i proto jsem rád, že jsem výrobu v Třineckých železárnách mohl vidět,“ doplnil Jan Procházka. Kromě Třineckých železáren se na projektu podílí dalších více než 10 českých firem a je financován klubem šesti českých bank.

Bc. Petra Jurásková
tisková mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Juraskova@trz.cz