<< zpět

Společnost VÚHŽ začala s modernizací válcovny speciálních profilů

Společnost VÚHŽ v Dobré, dceřiná firma Třineckých železáren, začala v těchto dnech s modernizací válcovny speciálních profilů. Investice za 83 milionů korun zvýší kapacitu válcovny o padesát procent. Současně firma rozšíří své výrobní portfolio o větší a tvarově složitější profily, a také zvýší bezpečnost při práci.

„Modernizací reagujeme na zvýšené technické požadavky zákazníků a rostoucí poptávku po našich produktech. V současnosti dodáváme speciální válcované profily především zákazníkům z automobilového průmyslu, zejména se jedná o profily pro výrobu závěsů dveří. Velká část nové produkce však bude směřovat také do strojírenského a stavebního průmyslu,“ říká ředitel VÚHŽ Karel Rojko. Rozšíření výroby přinese také zvýšení počtu zaměstnanců, řádově v jednotkách.

Mezi hlavní cíle plánované modernizace patří kromě zvýšení kapacity výroby a dosažení metrové hmotnosti profilů až do 30 kg/m z nynějších 21 kg/m, i možnost využití těžší vsázky do průřezu 150x150 milimetrů. Tato etapa investiční akce bude ukončena v lednu příštího roku.

Součástí modernizace je také zavedení recirkulace průmyslových vod a separace okují, čímž se sníží dopady na životní prostředí. Pro zlepšení pracovních podmínek a bezpečnosti budou instalovány manipulátory ke stávající válcovací stolici DUO 800. „Nejvýznamnější součástí investice je pak nová posuvná hotovní válcovací stolice včetně valníků, zařízení pro rychlovýměnu válců a zařízení pro dělení válcovaných profilů na obchodní délky,“ doplnil ředitel.

Smlouvu na dodávku, montáž a zprovoznění nosné technologie pro modernizaci válcovny speciálních profilů podepsali členové vedení VÚHŽ a zástupci konsorcia společností Primetals Technologies Czech Republic a Primetals Technologies Italy v prosinci loňského roku. Ihned poté byly zahájeny práce na projektové dokumentaci.

Společnost VÚHŽ je od roku 2007 stoprocentní dceřinou společností Třineckých železáren. Kromě obrábění kovů a povlakování se VÚHŽ zaměřuje také na výrobu speciálních válcovaných profilů, odstředivě litých odlitků a malosériových zařízení pro slévárenské a ocelárenské provozy. Má také vlastní akreditované laboratoře a zkušebny. Společnost dnes vyváží přibližně šedesát procent své produkce a výrobky směřují například do Rakouska, Německa, Itálie, Belgie, Slovenska, Indie, Číny nebo USA. Komerční výroba na válcovně speciálních profilů byla zahájena v roce 1989.

Bc. Petra Jurásková
tisková mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Juraskova@trz.cz