<< zpět

Zaměstnancům Třineckých železáren letos porostou mzdy až o 6,6 %

Růst výdělku zaručí v letošním roce zaměstnancům Třineckých železáren kolektivní smlouva. Dodatek pojednávající o růstu mezd podepsali členové vrcholového vedení hutě spolu s představiteli ZO OS KOVO v pondělí 30. ledna.

V kolektivní smlouvě je pro rok 2017 dohodnut zaručený růst mzdy o 4,1 %, za splnění výsledku hospodaření o dalších 2,5 %. Bude-li se firmě dařit, mohou tedy zaměstnanci získat celkový nárůst mzdy ve výši 6,6 %. V rámci růstu dojde zároveň k posílení tarifních mezd.

Pracovníkům hutě budou i v roce 2017 náležet zaměstnanecké výhody v podobě příspěvku na stravování, poukázek na relaxační aktivity v hodnotě převyšující 3,5 tisíce korun a řada dalších nad rámec zákoníku práce. Mezi nimi například příspěvek do penzijního připojištění, který letos firma zvýší zaměstnancům o padesát korun.

„V letošním roce plánujeme historicky největší investice do modernizace a obnovy zařízení, a to ve výši tří miliard korun. Pochopitelně to bude mít vliv na hospodaření firmy,“ uvedl generální ředitel hutě Jan Czudek. Investice jsou podle jeho slov nezbytné pro další zdravé fungování firmy a zachování jejího postavení na tuzemském i světovém trhu.

„Je to naše jediná možná obrana proti importu z Číny i jiných zemí – nabízet našim zákazníkům takové výrobky a služby, které se nedají nahradit,“ dodal. Podotkl, že firma, potažmo každý zaměstnanec, si na navyšování mezd musí vydělat. Třinecké fabrice se to v posledních letech daří i přes složité poměry na trhu s ocelí.

Průměrný výdělek v Třineckých železárnách v roce 2016 překročil 29 100 korun a přesahuje tak průměrný výdělek v kraji i v republice. Celkový nárůst činil v roce 2016 10,8 % oproti dohodnutým 4 %. A to i přesto, že situace na trhu nebyla ve IV. kvartále vlivem růstu cen surovin vůbec jednoduchá a negativně ovlivnila výsledek hospodaření.

„Lidem je potřeba za odvedenou práci poděkovat a adekvátně ji odměnit. Naše představy o výši odměny se mohou lišit, ale je třeba pamatovat na to, že firma funguje jako celek. Musí být dostatek peněz nejen na mzdy, obnovu zařízení, opravy a v neposlední řadě na nové technologie vedoucí ke zvýšení produktivity a kvality našich výrobků,“ podotýká Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a administrativu.

„Jsme rádi, že jsme se dohodli na růstu mezd v tak složité době,“ komentoval výsledek dohody předseda ZO OS KOVO TŽ František Ligocki. Dodal, že nastavené priority ve vyjednávání se podařilo prosadit. „I když ne v takové výši, jaké jsme původně požadovali, museli jsme jít do určitého kompromisu. Dnes mohu konstatovat, že se nám podařilo dohodnout pro zaměstnance Třineckých železáren solidní základní nárůst mezd. Nejdůležitější teď je, aby se firmě dařilo naplňovat finanční plán, a tím plnit hospodářské výsledky, díky nimž mohou zaměstnanci počítat s dalším navýšením mezd,“ dodal.

Dodatek kolektivní smlouvy týkající se odměňování podepsali dnes předseda Představenstva TŽ Jan Czudek a předseda ZO OS KOVO TŽ František Ligocki. Podpis připojili člen Představenstva TŽ Ivo Žižka, místopředseda ZO OS KOVO TŽ Marcel Pielesz a předseda odborové organizace provozu Válcovna trub v Ostravě Martin Frömel.

V Třineckých železárnách pracuje aktuálně 7 000 lidí, a to včetně provozů v Ostravě – Vítkovicích, Starém Městě a Závodě sochorová válcovna v Kladně a Univerzální tratě v Bohumíně.

Bc. Petra Jurásková
tisková mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Juraskova@trz.cz