<< zpět

Třinecké muzeum vystaví dílo Andyho Warhola

Unikátní výstavu se podařilo pro milovníky pop-artu a nejen pro ně získat Muzeu Třineckých železáren a města Třince. Pražská Galerie GOAP zapůjčila na 70 děl vůdčí osobnosti uměleckého hnutí pop-art Andyho Warhola. Třineckému publiku se otevře ve výstavních síních muzea ve čtvrtek 2. února a potrvá do 1. dubna.

Andy Warhol v 60. letech rozpoutal uměleckou revoluci. Z tvůrce inzerátů se stal jeden z nejproslulejších amerických umělců své doby, jehož práce se staly velmi populární a také kontroverzní. „Pro naše návštěvníky jsme připravili nejvýznamnější díla tohoto umělce, která pochází ze série CMOA (Carnegie Muzeum of Art) z roku 1986, vytvořené ještě za života Andyho Warhola,“ přibližuje vedoucí muzea Eva Zamarská. Jedná se o motivy, které Warhol věnoval škole, na níž studoval. Na výstavě v Třinci budou zastoupeny kolekce koček Cats, Mercedes Benz nebo portréty známých osobností, mezi nimiž nechybí Marylin Monroe, Liza Minnelli či Dennis Hopper.

Warholovo dílo je typické zobrazováním věcí – dolarové bankovky, celebrity, značkové produkty, obrázky z novinových útržků, které jsou snadno rozpoznatelné a působí na masy, což Warhola fascinovalo a stalo se sjednocujícím prvkem veškeré jeho tvorby 60. let.

„Výstavu se nám podařilo získat do Třince po velkém úsilí a jsme za to velmi rádi. Málokdo si uvědomuje, jak moc se jeho dílo promítlo i do našeho každodenního života a těším se, že si to tady u nás na výstavě mohou lidé znovu připomenout,“ dodává vedoucí muzea. Letos je to přesně 30 let, kdy umělec zemřel. Stalo se tak 22. února roku 1987. Ve velké výstavní síni nabídne rovněž od 2. února Muzeum Třineckých železáren a města Třince ještě výstavu Mendelova muzea MU v Brně nazvanou Lékařství – krok za krokem vědou.

Představí veřejnosti téměř 20 interaktivních prvků souvisejících s lidským tělem a přiblíží malým i velkým návštěvníkům fungování orgánů a práci lékařů. „Návštěvníci se mohou projít velkým modelem aorty, vytáhnout si z modelu lidské střevo v jeho běžné délce, podívat se na fungování ledvin a také si zašlapat na kole s kostlivcem a pořádně se podívat, které kosti se člověku při cyklistice hýbou,“ prozrazuje Eva Zamarská. Výstava však podle ní nabídne ještě mnoho dalšího. Skončí až 17. dubna.

Informace podá vedoucí muzea: Eva Zamarská, tel. 558 535 501

Bc. Petra Jurásková
tisková mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Juraskova@trz.cz