<< zpět

Královna ocel

Královna Ocel je každoroční podnikový rituál, při kterém oceňujeme naše nejlepší zaměstnance. Ocenění dvaašedesáti zaměstnanců za jejich práci a ohlédnutí za nejvýznamnějšími událostmi roku 2019 přinesla letošní Královna Ocel. V koronavirem ovlivněné době proběhla netradičně až na konci září a v komorním stylu.

Zaměstnanci roku se spolu s přebírajícími ocenění v devíti kategoriích sešli ve společenském sále kulturního domu TRISIA letos bez přítomnosti rodinných příslušníků i přátel, aby od zástupců vedení firmy převzali projev uznání a poděkování. Část z nich z lokalit se zhoršenou epidemickou situací bohužel nedorazila, ocenění dostanou na svých pracovištích.

Oba předsedové představenstev společností Moravia Steel a Třineckých železáren (TŽ – MS) Petr Popelář a Jan Czudek poděkovali zaměstnancům za jejich práci a vyjádřili přání, aby zvláštní doba plná nejrůznějších opatření již byla brzy za námi.

Jsem velmi rád, že jsme se potkali i v těchto náročných podmínkách. Věřím, že tuto dobu překonáme a příští rok se Královně Ocel vrátí její původní šat. Mrzí mne, že u dnešního předávání ocenění nemohou být vaši příbuzní, před nimiž bychom vám chtěli vyjádřit naše poděkování za vaši práci,“ řekl místopředseda dozorčích rad TŽ - MS Ján Moder.

Nezbývá než smeknout před tím, co pro firmu děláte i v této nelehké době. Moc si vážíme vaší každodenní práce,“ doplnil Jan Czudek.

Nejlepší v bezpečnosti práce

Jen jeden zaměstnanec provozu Válcovna předvalků a hrubých profilů (VH) se v loňském roce zranil při práci. Válcovna má za poslední tři roky stabilně výborné výsledky v tomto kritériu a při modernizaci si dokáže úspěšně poradit i s přístupem k bezpečnosti práce. Za to provoz VH opět získal ocelovou sošku královny Ocel symbolizující první místo.

Mezi dceřinými společnostmi si v kategorii BOZ vedla nejlépe dceřiná společnost Energetika Třinec, která loni nevykázala jediný pracovní úraz.

Vedoucí válcovny předvalků a hrubých profilů David Nieslanik přebírá ocenění za bezpečnost a ochranu zdraví

Nejdynamičtěji se rozvíjející dcera

Tah na branku v rozvoji prokázala v roce 2019 nejvíce dceřiná společnost VÚHŽ z Dobré, která vede v zavádění robotizačních prvků ve středisku Válcovna speciálních profilů a dlouhodobě dosahuje vynikající finanční výsledky.

Ředitel nejdynamičtější dceřiné společnosti VÚHŽ Karel Rojko

Projekt roku

Navýšení výrobní kapacity z 1360 kilotun na 1400 kilotun při minimálních investičních nákladech. To je výsledek zvýšení průchodnosti objemu oceli přes kontilití na kvadrát 155 mm z původních 150 mm na všech osmi proudech. A proto je také tato investice Činem roku a získává Královnu Ocel.

Projekt roku přechod ZPO na kvadrát 155 mm – Tomáš Gajdzica a Petr Walek

Událost roku

Modernizace ohřívače větru číslo 61 na vysoké peci č. 6 s investičními náklady 260 milionů korun se stala Událostí roku 2019. Nový ohřívač má podstatně lepší parametry než původní již zastaralé zařízení a snižuje spotřebu tepelné energie.

Událost roku modernizace ohřívače větru 61 – Daniel Brzezniak a Michal Bouček

Mladý sportovec roku

Prvenství v kategorii Mladý sportovec roku si tentokrát vybojovala mladá žena Bára Sajdoková. V 18. letech vyhrála ve skoku vysokém Mistrovství ČR žen. Ttřinecký atletický oddíl tak získal i díky ní titul v dospělé kategorii po 41 letech. Bára skončila pátá na Mistrovství Evropy do 19 let, získala i titul na juniorském Mistrovství ČR a posunula si osobní rekord na 186 cm. Na Beskydské laťce žen obsadila páté místo se skokem 184 cm.

Mladý sportovec roku Bára Sajdoková

Sportovec roku

Titulem Sportovec roku 2019 se pyšní Marek Chrascina, který exceluje v běhu do vrchu. Na Mistrovství světa vybojoval mezi profesionály na krátké trati skvělou bronzovou medaili a zároveň se v rámci českého reprezentačního týmu podíl na zisku v soutěži družstev.

Sportovec roku Marek Chrascina

Sportovní kolektiv roku 2019

Královnu ocel si odnesli členové Beskydského golfového klubu z Ropice za své skvělé výsledky v loňském roce. Klub získal tři ze šesti možných mistrovských titulů v soutěžích družstev. Triumfovaly ženy, které v uplynulém roce vyhrály Extraligu poprvé. Suverénně svou kategorii ovládly na Mistrovství ČR také dívky do 18 let a smíšený žákovský tým do 14 let obhájil předloňské prvenství. V individuálních soutěžích titul získala Denisa Vodičková v kategorii starších žákyň, Petr Janík se stal Mezinárodním juniorským mistrem ČR. Cenu si přebraly hráčky Beskydského golfového klubu Hana Ryšková, která vybojovala titul Mezinárodní mistryně ČR a Mezinárodní mistryně Slovenska, a Tereza Schwarzová, členka mistrovského Extraligového týmu žen a žákovského družstva do 14 let.

Sportovní kolektiv roku golfový klub – Tereza Schwarzová a Hana Ryšková

Úspěch za branou

Tradiční kategorií ocenění je úspěch, který se odehrál za branami Třineckých železáren. Se soškou Královny Ocel tentokrát odcházeli muži, kteří se postarali o úspěšný průběh Mistrovství světa v ledním hokeji juniorů ve WERK ARENĚ, marketingový manažer Tomáš Hudcovský a aréna manažer Dušan Adamčík.

Mistrovství světa v ledním hokeji juniorů se zapíše mezi jednu z nejvýznamnějších akcí sezóny. Světový juniorský šampionát se konal na přelomu roku 2019/2020 v Ostravě a v Třinci a navštívilo jej celkem 173 490 diváků, což je druhá nejvyšší návštěvnost v historii juniorských šampionátů, které se uskutečnily v Evropě. Na 12 zápasů, pořádaných ve WERK ARENĚ, přišlo 43 461 diváků, tedy v průměru 3 622 na jedno utkání.

Úspěch za branou – organizace MS juniorů v ledním hokeji – Dušan Adamčík a Tomáš Hudcovský

Osobnost roku

Z dvaašedesáti oceněných zaměstnanců v kategorii Zaměstnanec roku 2019 byl osobností vybrán Jaroslav Máčal z provozu Tažírna oceli ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Do Starého Města zněl z Třince dlouhý potlesk. Ocenění mu osobně v Tažírně oceli předá Ján Moder spolu s Janem Czudkem.

Zástupce vedoucího provozu pro techniku a údržbu získal ocenění za obětavý a profesionální přístup, jímž přispěl ke zdárnému průběhu rozsáhlé investiční akce "Rozvoj VF – Tažírny oceli" spočívající v instalaci loupací, brousící a dělící technologie včetně související periferie a logistiky, a to za plného provozu tažírny oceli. 

V tažírně Jaroslav Máčal začínal v roce 2000 jako konstruktér, věnoval se také počítačům a počítačovým programům a dál se v této oblasti vzdělával až postupně přešel na pozici programátora analytika a správce sítě. A předloni úspěšně zakončil dálkové studium na Fakultě technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jaroslav Máčal slovy svých nadřízených velkou měrou přispěl k zavádění Výrobního informačního systému a aktivně se podílí na jeho neustálém zdokonalování. Jeho přístup k práci a k plnění úkolů je příkladem pro ostatní spolupracovníky.

Osobnost roku 2019 Jaroslav Máčal z tažírny oceli