Královna ocel
Královna Ocel je každoroční podnikový rituál, při kterém oceňujeme naše nejlepší zaměstnance. Ocenění dvaašedesáti zaměstnanců za jejich práci a ohlédnutí za nejvýznamnějšími událostmi roku 2019 přinesla letošní Královna Ocel. V koronavirem ovlivněné době proběhla netradičně až na konci září a v komorním stylu.
Zaměstnanci roku se spolu s přebírajícími ocenění v devíti kategoriích sešli ve společenském sále kulturního domu TRISIA letos bez přítomnosti rodinných příslušníků i přátel, aby od zástupců vedení firmy převzali projev uznání a poděkování. Část z nich z lokalit se zhoršenou epidemickou situací bohužel nedorazila, ocenění dostanou na svých pracovištích.
Oba předsedové představenstev společností Moravia Steel a Třineckých železáren (TŽ – MS) Petr Popelář a Jan Czudek poděkovali zaměstnancům za jejich práci a vyjádřili přání, aby zvláštní doba plná nejrůznějších opatření již byla brzy za námi.
„Jsem velmi rád, že jsme se potkali i v těchto náročných podmínkách. Věřím, že tuto dobu překonáme a příští rok se Královně Ocel vrátí její původní šat. Mrzí mne, že u dnešního předávání ocenění nemohou být vaši příbuzní, před nimiž bychom vám chtěli vyjádřit naše poděkování za vaši práci,“ řekl místopředseda dozorčích rad TŽ - MS Ján Moder.
„Nezbývá než smeknout před tím, co pro firmu děláte i v této nelehké době. Moc si vážíme vaší každodenní práce,“ doplnil Jan Czudek.
Nejlepší v bezpečnosti práce
Jen jeden zaměstnanec provozu Válcovna předvalků a hrubých profilů (VH) se v loňském roce zranil při práci. Válcovna má za poslední tři roky stabilně výborné výsledky v tomto kritériu a při modernizaci si dokáže úspěšně poradit i s přístupem k bezpečnosti práce. Za to provoz VH opět získal ocelovou sošku královny Ocel symbolizující první místo.
Mezi dceřinými společnostmi si v kategorii BOZ vedla nejlépe dceřiná společnost Energetika Třinec, která loni nevykázala jediný pracovní úraz.
Nejdynamičtěji se rozvíjející dcera
Tah na branku v rozvoji prokázala v roce 2019 nejvíce dceřiná společnost VÚHŽ z Dobré, která vede v zavádění robotizačních prvků ve středisku Válcovna speciálních profilů a dlouhodobě dosahuje vynikající finanční výsledky.
Projekt roku
Navýšení výrobní kapacity z 1360 kilotun na 1400 kilotun při minimálních investičních nákladech. To je výsledek zvýšení průchodnosti objemu oceli přes kontilití na kvadrát 155 mm z původních 150 mm na všech osmi proudech. A proto je také tato investice Činem roku a získává Královnu Ocel.
Událost roku
Modernizace ohřívače větru číslo 61 na vysoké peci č. 6 s investičními náklady 260 milionů korun se stala Událostí roku 2019. Nový ohřívač má podstatně lepší parametry než původní již zastaralé zařízení a snižuje spotřebu tepelné energie.
Mladý sportovec roku
Prvenství v kategorii Mladý sportovec roku si tentokrát vybojovala mladá žena Bára Sajdoková. V 18. letech vyhrála ve skoku vysokém Mistrovství ČR žen. Ttřinecký atletický oddíl tak získal i díky ní titul v dospělé kategorii po 41 letech. Bára skončila pátá na Mistrovství Evropy do 19 let, získala i titul na juniorském Mistrovství ČR a posunula si osobní rekord na 186 cm. Na Beskydské laťce žen obsadila páté místo se skokem 184 cm.
Sportovec roku
Titulem Sportovec roku 2019 se pyšní Marek Chrascina, který exceluje v běhu do vrchu. Na Mistrovství světa vybojoval mezi profesionály na krátké trati skvělou bronzovou medaili a zároveň se v rámci českého reprezentačního týmu podíl na zisku v soutěži družstev.
Sportovní kolektiv roku 2019
Královnu ocel si odnesli členové Beskydského golfového klubu z Ropice za své skvělé výsledky v loňském roce. Klub získal tři ze šesti možných mistrovských titulů v soutěžích družstev. Triumfovaly ženy, které v uplynulém roce vyhrály Extraligu poprvé. Suverénně svou kategorii ovládly na Mistrovství ČR také dívky do 18 let a smíšený žákovský tým do 14 let obhájil předloňské prvenství. V individuálních soutěžích titul získala Denisa Vodičková v kategorii starších žákyň, Petr Janík se stal Mezinárodním juniorským mistrem ČR. Cenu si přebraly hráčky Beskydského golfového klubu Hana Ryšková, která vybojovala titul Mezinárodní mistryně ČR a Mezinárodní mistryně Slovenska, a Tereza Schwarzová, členka mistrovského Extraligového týmu žen a žákovského družstva do 14 let.
Úspěch za branou
Tradiční kategorií ocenění je úspěch, který se odehrál za branami Třineckých železáren. Se soškou Královny Ocel tentokrát odcházeli muži, kteří se postarali o úspěšný průběh Mistrovství světa v ledním hokeji juniorů ve WERK ARENĚ, marketingový manažer Tomáš Hudcovský a aréna manažer Dušan Adamčík.
Mistrovství světa v ledním hokeji juniorů se zapíše mezi jednu z nejvýznamnějších akcí sezóny. Světový juniorský šampionát se konal na přelomu roku 2019/2020 v Ostravě a v Třinci a navštívilo jej celkem 173 490 diváků, což je druhá nejvyšší návštěvnost v historii juniorských šampionátů, které se uskutečnily v Evropě. Na 12 zápasů, pořádaných ve WERK ARENĚ, přišlo 43 461 diváků, tedy v průměru 3 622 na jedno utkání.
Osobnost roku
Z dvaašedesáti oceněných zaměstnanců v kategorii Zaměstnanec roku 2019 byl osobností vybrán Jaroslav Máčal z provozu Tažírna oceli ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Do Starého Města zněl z Třince dlouhý potlesk. Ocenění mu osobně v Tažírně oceli předá Ján Moder spolu s Janem Czudkem.
Zástupce vedoucího provozu pro techniku a údržbu získal ocenění za obětavý a profesionální přístup, jímž přispěl ke zdárnému průběhu rozsáhlé investiční akce "Rozvoj VF – Tažírny oceli" spočívající v instalaci loupací, brousící a dělící technologie včetně související periferie a logistiky, a to za plného provozu tažírny oceli.
V tažírně Jaroslav Máčal začínal v roce 2000 jako konstruktér, věnoval se také počítačům a počítačovým programům a dál se v této oblasti vzdělával až postupně přešel na pozici programátora analytika a správce sítě. A předloni úspěšně zakončil dálkové studium na Fakultě technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jaroslav Máčal slovy svých nadřízených velkou měrou přispěl k zavádění Výrobního informačního systému a aktivně se podílí na jeho neustálém zdokonalování. Jeho přístup k práci a k plnění úkolů je příkladem pro ostatní spolupracovníky.