Firemní akce

Královna Ocel

Královna Ocel je každoroční podnikový rituál, při kterém oceňujeme naše nejlepší zaměstnance. Ocenění dvaašedesáti zaměstnanců za jejich práci a ohlédnutí za nejvýznamnějšími událostmi roku 2022 přinesla letošní Královna Ocel.

V rytmu sloganu „Život je džungle – a džungle je královna – Královna Ocel“, tepal program slavnostního galavečera Královny Ocel 2022. Vyzdvihnul sílu, dravost, odvahu a nezapomněl na týmovost, vlastnosti, díky nimž se na pódium třineckého Kulturního domu Trisia dostali nejlepší jedinci i týmy z řad skupiny Moravia Steel–Třinecké železárny. Show protkanou exotickými prvky moderovala Barbora Černošková.

Vedení skupiny MS–TŽ vyznamenalo za loňský rok 62 zaměstnanců. Ocenění jim předali předseda představenstva MS Petr Popelář a Jan Czudek, který působil ve funkci předsedy představenstva TŽ do 3. dubna letošního roku. Slova uznání a gratulace putovala nejen k oceněným. Vynikající spolupráci, inspirativní práci a pevné zdraví a více času na odpočinek popřál bývalém generálnímu řediteli TŽ nejen Petr Popelář, ale i celé publikum tleskající Janu Czudkovi ve stoje.

zaměstnanci roku 2022

OSOBNOST ROKU

Sošku Královny Ocel 2022 v kategorii Osobnost roku 2022 si odnesl Petr Faruzel, vedoucí oddělení Inovace odboru Strategie a marketing Třineckých železáren. V huti prošel pracovními pozicemi oceláře na Zařízení plynulého odlévání, technologa v provozu Výroby železa a oceli, či řídil středisko Vysokých pecí.

Od roku 2020 je vedoucím oddělení Inovace odboru Strategie a marketing. Má vliv na zavádění nových technologií do praxe a podílí se na projektech spojených se snižováním uhlíkové stopy. Výstižným příkladem je chystaná výstavba briketační linky s cílem nahradit dosavadní ocelárenský aglomerát, či projekty z oblasti recyklace odprašků.

osobnost roku 2022, Petr Faruzel

PROJEKT ROKU

Projektem roku 2022 se stalo zprovoznění moderní automatické loupací linky ocelových tyčí NÚLT II v TŽ. Královnu Ocel v této kategorii převzali z rukou výrobního ředitele TŽ Česlava Marka Marek Maroszczyk a Lumír Spratek.

projekt roku – nová loupací linka na úpravně lesklých tyčí

UDÁLOST ROKU

Po napadení Ukrajiny Ruskou federací v únoru 2022 bylo nutné průběžně zabezpečit dostatečný přísun surovin, zejména železné rudy, pro zachování výroby a zaměstnanosti v TŽ i dceřiných firmách. To se povedlo zdárně zajistit díky intenzivní vzájemné spolupráci zástupců Obchodu a Přepravy MS, klíčových dodavatelů surovin a provozu Výroby železa a oceli TŽ.

Ocenění a sošku Královny Ocel převzali Albert Köszeghy za Záporožský železorudný kombinát, Peter Planý za společnost Minerfin a Jan Kantor za provoz. Kromě přebírajících cena patří rovněž pracovníkům Obchodu a Přepravy MS. Evžen Balko, 2. místopředseda dozorčí rady TŽ a místopředseda dozorčí rady MS, který cenu předával, poukázal na absurditu a smutné okolnosti situace, kterou však oceněné strany zvládly ustát.

událost roku – zabezpečení přísunu rud ve složité válečné situaci

NEJLEPŠÍ V BEZPEČNOSTI PRÁCE

V oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví (BOZ) vedení MS–TŽ oceňovalo tradičně ve dvou kategoriích. Předávajícími byli Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy TŽ a Marcel Pielesz, předseda ZO OS KOVO TŽ.

Nejlepším provozem TŽ v BOZ byla Tažírna oceli ve Starém městě, kterou reprezentoval její vedoucí Petr Lapčík. Výborné výsledky v BOZ vykazuje provoz dlouhodobě, loni neevidoval ani jeden pracovní úraz a počet drobných poranění se zde snížil o třetinu.

Nejlepší provoz TŽ v BOZ – Tažírna oceli Staré Město

Dalším tahounem v BOZ se stala Energetika Třinec, která zvítězila mezi dceřinými společnostmi. Firma má za poslední tři roky trvale dobré výsledky v BOZ, průměrně eviduje méně než jeden pracovní úraz ročně. Královnu Ocel převzal ředitel Energetiky Třinec Petr Matuszek.

Nejlepší společnost v BOZ Skupiny TŽ – Energetika Třinec

ÚSPĚCH ZA BRANOU

Rekonstrukce silničního nadjezdu na Závodní ulici v Třinci, společný projekt třinecké hutě a města Třince, byl nejlepším počinem roku 2022 za branami fabriky. Královnu Ocel převzali za TŽ Radim Klimša a primátorka města Třinec Věra Palkovská.

Úspěch za branou – rekonstrukce nadjezdu na Závodní ulici

OSOBNOST SKUPINY TŽ–MS

Titul Osobnost skupiny MS–TŽ převzal z rukou Evžena Balka František Červenka, ředitel společnosti Kovárna VIVA. Cenu získal za dlouholeté manažerské působení s mimořádnými výsledky ve společnostech skupiny MS-TŽ, zejména ve Šroubárně Kyjov a Kovárně VIVA ve Zlíně. O jeho profesních úspěších svědčí mimo jiné ocenění v soutěži Manažer roku 2015.

Osobnost SKupiny TŽ – František Červenka

SOŠKA ZA DYNAMICKÝ ROZVOJ

Firmou pyšnící se titulem nejdynamičtěji se rozvíjející dceřiná společnost skupiny MS–TŽ roku 2022 je společnost Metalurgia sídlící v polském Radomsku. Firma s bezmála 150letou tradici zpracování drátu je členem skupiny od roku 2009.

Díky svým aktuálním rozvojovým aktivitám i diverzifikaci výrobního portfolia dosáhla firma za období let 2020 až 2022 nejlepších hospodářských výsledků ve své historii. Marek Siemiński, Marek Tacina a Krzysztof Pabich z představenstva společnosti převzali ocenění od technického ředitele TŽ Henryka Huczaly.

Nejdynamičtěji se rozvíjející společnost – Metalurgia Radomsko

MLADÝ SPORTOVEC

Královna Ocel odměňuje i úspěšné sportovce, jedince i týmy. Pomyslné zlato v kategorii Mladý sportovec roku patřilo Romanu Bačovi z Golf Klubu Třinec, který se však z důvodu startu v nejvýznamnější české golfové série ve Zbraslavi nemohl akce zúčastnit. Cenu předávanou Radomírou Pekárkovou, finanční ředitelkou TŽ, za něj převzal sekretář klubu Vojtěch Wolny.

Mladý sportovec roku Roman Bača – přebírá Vojtěch Wolny

SPORTOVEC ROKU

V kategorii Sportovec roku slavil vítězství Marek Chrascina z TJ TŽ Třinec, který je za rok 2022 mistrem ČR v běhu do vrchu.

Sportovec roku Marek Chrascina

SPORTOVNÍ KOLEKTIV

Zato hned dvojitá radost panovala v kategorii Sportovní kolektiv. Královnu Ocel si odnesli zástupci Golf Klubu Třinec a HC Oceláři Třinec. Sošky jim předával Ján Moder, 1. místopředseda dozorčí rady TŽ a místopředseda dozorčí rady MS.

Družstvo žen z Golf Clubu Třinec loni vyhrálo počtvrté v řadě ženskou extraligu a zároveň skončilo třetí na evropském turnaji mistryň. Titul získal rovněž tým chlapců do 18 let a stříbro navíc přidaly dívky do 18 let.

Sportovní kolektiv roku – družstvo žen Golf Club Třinec

HC Oceláři Třinec dosahuje již dlouhodobě výborných výsledků jak v případě A-týmu, který letos získal 4. titul v řadě, tak rovněž u mládežnických týmů. Junioři vybojovali 2. místo, dorostenci získali mistrovský titul a 9. třída obsadila ve své kategorii bronzovou příčku.

Sportovní kolektiv roku – HC Oceláři Třinec

SYMBOLICKÉ PŘEDÁNÍ KLÍČŮ

Na závěr galavečera nechyběl proslov generálního ředitele. Proto, že letos došlo na tomto postu ke změně, na pódiu se objevil dosavadní ředitel Jan Czudek i jeho nástupce Roman Heide, který ve svém projevu navázal na džungli. „Je nekompromisní a tvrdá, na druhou stranu je plná života a energie, tak jako TŽ–MS. Věřím, že se zaměstnanci, kteří tu dnes stáli i s těmi, které jsem už potkal či potkám, džunglí, která nás pohlcuje a chce, ať jsme zelenější a přesto stejně výkonní, budu mít tu čest projít. Své slovo ukončil poděkováním svému předchůdci za důvěru a předaný klíč od fabriky, které si připravil v polštině.

Symbolické předání klíčů novému generálnímu řediteli Romanu Heide