Podporujeme

Sport

HC Oceláři Třinec

Český hokejový klub založený v roce 1929 patří již řadu let k české hokejové špičce. Do extraligy vstoupil v roce 1995 a od té doby se postupně propracoval do české hokejové elity. V sezóně 2022/2023 se stali HC Oceláři Třinec počtvrté v řadě a celkem popáté v klubové historii mistry České republiky.
 

Zlatá Tretra

59. ročník Zlaté Tretry se konal tradičně v květnu 2022 v Ostravě. Zlatá tretra je každoroční atletický mítink, který se již od roku 1961 koná na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Na mítinku byla překonána řada světových rekordů, například v roce 2007 zde etiopský vytrvalec Haile Gebrselassie překonal světové rekordy v běhu na 20 kilometrů. Všechny hvězdy, včetně špičky české atletiky, přijíždí do Ostravy vždy ve výborné formě. Mezinárodní atletický závod v Ostravě tak přináší každoročně skvělou sportovní podívanou.

Beskydská laťka

29. ročník špičkového atletického meetingu Beskydská laťka se za účasti skokanské extratřídy konal v únoru 2023 v mutlifunkční Werk Areně. Nejzvučnější jméno Beskydské laťky dostálo své pověsti, vítězka Iryna Heraščenko opět neměla v ženách konkurenci. Soutěž mužů vyhrál Luis Enrique Zayas, který v Třinci skočil do výšky 226 cm.

Kultura

Gorolski Święto

Jubilejní „Gorolski Święto“ se odehrálo v roce 2022 již po sedmdesáté páté. V rámci Mezinárodních folklorních setkání Gorolski Święto se na scéně přírodního amfiteátru v jablunkovském Městském lese prezentují folklorní soubory nejen z našeho regionu, z Čech, Moravy, Slovenska a Polska. Svátek provázela skvělá atmosféra, která prostě ke „Gorolu“ každoročně patří.

Slezské dny

Slezské dny patří bezpochyby k největším kulturním zážitkům v Dolní Lomné. Po více než 45 let patří první nebo druhý víkend v září prostorám národopisného areálu Slezským dnům. Jsou významnou folklórní událostí, která láká publikum z širokého okolí. Každoročně na podiích národopisného areálu vystupuje na 23 zahraničních i tuzemských folklorních souborů. Pravidelně jsou zvány soubory ze Slovenska, Polska a také jiných zemí. Tento velký svátek folkloru se řadí mezi nejoblíbenější toho druhu u nás. Zobrazuje v reprezentativním výběru převážnou část toho nejlepšího, co se uchovává v muzice, písních, tancích a krojové kultuře.

Charita

Srdce Evropy

Akce na česko – slovensko – polském pomezí známá jako Srdce Evropy se konala v roce 2022 již po osmnácté. Dobročinnost, kvalitní muziku a skvělou zábavu podpořil vynikající program. Pro děti bylo připraveno plno atrakcí a zábavy. Dospělí se bavili při koncertu. Součástí akce však nebyla jen zábava, koncert Srdce Evropy má každoročně vyšší cíle v podobě pomoci místním neziskovým organizacím. Výtěžek z prodeje symbolických srdíček a finanční dary od sponzorů poputují jako každý rok na podporu záslužné činnosti místních neziskových a příspěvkových organizací.