Přeskočit na obsah

Skupina Moravia Steel – Třinecké železárny reviduje své plány na dekarbonizaci

Skupina Moravia Steel – Třinecké železárny, největší výrobce oceli v Česku, posouvá termín dokončení největší investice v historii hutě, která souvisí s dekarbonizací

Skupina letos na konci ledna oznámila své plány investovat do rozsáhlé dekarbonizace výroby oceli v předpokládané celkové výši 1 mld. eur. Jde o několik projektů, které povedou ke snížení emisí CO2 dle požadavků EU. Skupina, která patří k nejvýznamnějším průmyslovým firmám v ČR a strategickým podnikem pro obranu a bezpečnost země, již zahájila tyto projekty:

Výstavba železnorudné briketační linky v hodnotě 1 mld. korun.

Výstavba paroplynového cyklu na elektrárně Energetiky Třinec, kde nahrazuje uhelný zdroj.

Výstavba přívodu zvlášť vysokého napětí (ZVN).

Tyto projekty povedou k postupnému snižování emisí oxidu uhličitého o 55 % oproti roku 1990 tak, jak to v plnění zelených cílů požaduje Evropská unie v balíčku FitFor 55.

Klíčovou změnu v technologii výroby oceli, výstavbu elektrické obloukové pece a infrastruktury, však skupina odsouvá a dokončí ji nejdříve v roce 2030 namísto plánovaném roce 2028. Do té doby bude aktivně jednat s vládou České republiky a s Evropskou unií o zajištění odpovídající podpory pro úspěšnou realizaci projektu.

Hlavní důvody posunu instalace EOP:

Nedostatečná veřejná podpora.

Nejistota budoucího směřování Evropy v pravidlech souvisejících s Green Dealem.

Současná negativní situace na trhu s ocelí.

Nejasná pravidla ochrany trhu před dovozy ze zemí bez regulací a s nižšími náklady na výrobu oceli.

Dekarbonizace je vynucená investice nařízením, která největšímu výrobci oceli v České republice nepřinese žádnou výrobní ani obchodní přidanou hodnotu, bude stát desítky miliard korun. Vládní podpora ocelářského odvětví se stává stále výraznější v regionech, kde se rychle rozšiřuje kapacita výroby oceli, jako například v Číně, v oblasti MENA a v zemích ASEAN. Přebytečná ocel ze subvencujících zemí se pak vyváží za ceny, které neodrážejí skutečné náklady na výrobu oceli. Ochrana evropského trhu přitom není jasná.

Roman Heide, generální ředitel Třineckých železáren a.s.:

„Pustit se do tak rozsáhlé investice předpokládá příznivou kombinaci vývoje evropské politiky a zlepšení situace na trhu s ocelí. V současné době nejsou jasně definované regulace evropské ochrany trhu tak, aby změna technologie výroby oceli a s tím spojené zvýšené náklady na její výrobu, měly ekonomický smysl. Není také jasná evropská a státní energetická koncepce, která je zásadní v oblasti konkurenceschopnosti.“

Petr Popelář, předseda představenstva Moravia Steel, a. s.:

 „I nadále usilujeme o dekarbonizaci výroby oceli a s ní souvisejících činností. Nicméně časový rámec a jednotlivé kroky vedoucí ke snižování emisí musíme přizpůsobit objektivním vnějším okolnostem.“

„Vážíme si dosavadní vládní podpory a času, které spolu s námi investuje v jednáních na české i evropské úrovni. Rozsah dekarbonizace energeticky tak náročného procesu, jímž výroba oceli je, však vyžaduje další iniciativy, které povedou k uvolnění zvýšených investic. A současně k definici jasných a konkrétních opatření, aby transformace byla ekonomicky uskutečnitelná a aby výroba oceli v ČR mohla být zachována.“

Třinecké železárny založené v roce 1839 jsou jediným hutním podnikem v Česku, každoročně vyrobí zhruba 2,5 milionu tun oceli. Hlavní produkty tvoří především dlouhé válcované výrobky, jako jsou válcovaný drát, tvarová ocel, speciální tyčová ocel, tažená ocel, kolejnice včetně příslušenství pro železniční svršek, široká ocel, bezešvé trubky a jiné hutní polotovary. Své produkty firma vyváží do více než 60 zemí světa. Skupina Moravia Steel – Třinecké železárny zaměstnává zhruba 13 000 lidí. Do rozvoje a ekologizace firma za posledních 25 let investovala přes 50 miliard korun.

Bc. Petra Macková Jurásková
Tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz