Přeskočit na obsah

Válcovna trub zve na Den otevřených dveří

Brány provozu Třineckých železáren – Válcovny trub se ve středu 1. května otevřou všem zájemcům, kteří chtějí na vlastní oči vidět výrobu trubek. Provoz v ostravské části Vítkovice pořádá od 08:00 do 12:00 hodin Den otevřených.

Stadión v Berlíně tvoří trubky z ostravské válcovny
Stadión v Berlíně tvoří trubky z ostravské válcovny

Během dne si budou moci návštěvníci prohlédnout výrobní linky včetně samotné produkce bezešvých trubek. „V letošním roce se mohou kromě rodinných příslušníků přijít podívat i zájemci z řad Ostravanů a okolí. Kromě samotné výroby trubek na zařízení Velký Mannesmann budou mít návštěvníci možnost zhlédnout také brousící linky, které slouží k broušení vnitřního a vnějšího povrchu trubek. Dále můžou vidět lakovací linku, která provádí nástřik speciálního laku k ochraně povrchu trub před korozí, říká vedoucí provozu Válcovny trub Miroslav Szymanik.

Trubky z provozu Válcovna trub lze vidět na mnoha místech nejen v České republice, ale i zahraničí. Z trubek vyrobených v závodě jsou například konstrukce haly svinovského nádraží či berlínského stadionu, horské dráhy v Buffalu či Madridu, jeden z kolotočů ve Vídeňském Prátru nebo ropné vrty s vysokou přesností.

Válcovna umí vyrobit trubky o průměrech od 60,3 až do 406,4 mm s tloušťkou stěny od 6,3 do 60 mm z legovaných i nelegovaných ocelí. Ty nachází uplatnění v energetických zařízeních, chemickém a geologickém průmyslu na těžbu a rozvod ropy, zemního plynu, vody.

Ale také na nápravy, rámy, nárazníky aut, či jako mikropiloty, stožáry a další ocelové konstrukce nejrůznějších budov a staveb. Umožňuje to ojedinělá výroba, kde trubka vzniká z jednoho válce oceli postupným kováním. Výroba trubek musí být velmi přesná a splňovat vysoké nároky na kvalitu. Každá trubka má svůj rodný list, takže naši zákazníci po celém světě vědí přesně, kdy byla trubka vyrobena, z jakého materiálu a kde, vysvětluje vedoucí provozu.

První natupo svařená trubka byla vyrobena v tehdejší Rakousko-Uherské monarchii před 134 lety, a to právě ve vítkovickém závodě v roce 1883. Výroba bezešvých trubek tu byla zavedena v roce 1896 a trvá dodnes. Do skupiny podniků Třinecké železárny – Moravia Steel se válcovna připojila v roce 2005. V roce 2010 se stala Válcovna trub provozem Třineckých železáren.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz

Bc. Petra Macková Jurásková
Tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz