Přeskočit na obsah

Výrobce pružin v Prostějově uvedl do provozu novou robotickou výrobní linku

Novou linku pro válcování parabol a stáčení ok na listech pružin se může pochlubit společnost HŽP z Prostějova. Přední výrobce pružin pro automobilový i železniční průmysl investoval 111 milionů korun. Jde o jednu z největších investic v historii prostějovské společnosti.

Nová robotická výrobní linka HŽP
Nová robotická výrobní linka HŽP

Díky nové lince se podstatně zvýší výroba parabolických pružin, které směřují k výrobcům nákladních automobilů a podvozků železničních vozů.

Cílem pořízení linky bylo navýšení tržeb, zvýšení produktivity i výrobní kapacity a v neposlední řadě také snížení energetické náročnosti. „Díky nové lince navýšíme roční výrobu na 19 000 tun parabolických pružin,“ říká technický ředitel společnosti Tomáš Grulich s tím, že návratnost investice je 5,5 roku.

Nová linka je plně automatická a je osazena moderními roboty Kuka. Celou výrobní linku, která sdružuje výrobní operace dosud prováděné na dvou vzájemně izolovaných pracovištích - linku válcování a linku stáčení - obsluhuje pouze jeden operátor.

„Kromě úspory lidské práce, eliminace mezioperačního úložiště, zkrácení transportních časů a zlepšení pracovního prostředí dochází ke snížení počtu ohřevů materiálu, tedy snížení energetické náročnosti výroby. Linka disponuje vysokotlakým ostřikem okují, který zlepšuje kvalitu povrchu a kalibrací ok, která zlepšuje geometrické parametry,“ vypočítává přednosti linky technický ředitel.

Nová linka je umístěna ve výrobní hale, kde byly vybudovány nové základy a připojení energií. Místo pro instalaci linky bylo uvolněno integrací starších strojů do jiné sdružené linky.

Prostějovská firma loni vyrobila téměř 250 000 kusů parabolických pružin, a kromě parabolických ještě pružiny šroubové a listové. Pružiny směřují do automobilového i železničního průmyslu. Největším odběratelem je švédský výrobce nákladních aut SCANIA, která odebírá pružiny z Prostějova už 13 let.

HŽP a.s. vyrábí podvozkové pružiny pro železniční a automobilový průmysl tvářením za tepla. Více než 90 procent produkce putuje na export, zejména do zemí Evropské unie. Kromě švédského výrobce nákladních aut patří mezi největší odběratele společnosti DAF, Tatravagonka a Tatra Kopřivnice. Firma zaměstnává téměř 300 lidí zejména z Prostějova a jeho okolí.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz

Bc. Petra Macková Jurásková
Tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz