Přeskočit na obsah

Mzdy i přes nepříznivou situaci porostou. Úsporám se huť nevyhne

Dodatek kolektivní smlouvy týkající se růstu mezd podepsalo v úterý 15. prosince vedení Třineckých železáren s představiteli základních organizací Odborového svazu KOVO Třineckých železáren. Obě strany se dohodly na růstu mezd v příštím roce od 1. ledna 2021.

Podpis kolektivní smlouvy 2020
Podpis kolektivní smlouvy 2020

Zaměstnancům vzroste tarifní mzda s příslušnou prémií minimálně o 400 korun měsíčně. Zvýší se také paušál za směnnost a noční příplatek v průměru o 200 korun. Navíc dostali všichni pracovníci hutě už letos v prosincové výplatě mimořádnou odměnu v průměru přes 6000 korun. Při splnění výsledku hospodaření budou v příštím roce vyplaceny mimořádné odměny.

Na hospodaření firmy se letos podepisuje složitá situace na trhu s ocelí a následky pandemie nového typu koronaviru. Výrobu ale Třinecké železárny omezily jen mírně. „Jako jedna z mála firem jsme dokázali i během pandemie dodávat naše výrobky zákazníkům. Vděčíme za to kvalitní práci obchodníků, nasazení a disciplinovanosti našich lidí,“ konstatuje generální ředitel Jan Czudek.

Dodává, že na trzích v Evropě ekonomická situace, celní politika a přílišný tlak na rychlou transformaci na nízkouhlíkovou výrobu producentům oceli příliš nepřeje. „Všem těmto výzvám se v příštím roce musíme postavit čelem,“ podotýká Jan Czudek. Tomu odpovídá i dohodnutý růst. Úsporám se však firma nevyhne. Hledat je bude ve všech činnostech, investicích i zaměstnanosti s cílem zvýšení efektivity výroby.

Kolektivní vyjednávání v letošním roce ovlivnila pandemie koronaviru. „Kvůli vládním opatřením jsme nemohli řádně vést jednání dohodovací komise a orgánů základní organizace. Proto jsme požádali vedení firmy a akcionáře o vstřícnost, díky čemuž se nám podařilo dosáhnout dohody v tak krátkém čase,“ konstatoval předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO TŽ Marcel Pielesz.

Umožní to podle něj soustředit se na plnění nastavených výrobních, personálních i hospodářských cílů a společně pracovat na investicích, které zlepší flexibilitu a konkurenceschopnost huti.

„Čeká nás další náročný rok, stěží můžeme očekávat, že pandemie náhle zmizí. Soustředit se nyní musíme na to, abychom ustáli transformaci průmyslu směřující k maximálnímu snížení emisí CO2, a přitom dokázali dál produkovat kvalitní ocel pro naše zákazníky jako doposud. Evropa potřebuje ocel, ocel potřebuje Evropu, a my musíme udělat vše pro to, abychom ji vyrobili v Třineckých železárnách,“ dodal předseda Marcel Pielesz.

Třinecké železárny v příštím roce opět nabídnou zaměstnancům výběr z benefitů ve výši až 5000 korun ročně, které mohou využívat pro své zdraví na sportovní a relaxační aktivity. Firma nabízí i příspěvek na penzijní připojištění a další zvýhodnění v celkové hodnotě přibližně 2000 korun měsíčně na každého zaměstnance. Patří k nim životní pojištění, příspěvek na stravu, rekreačně rehabilitační péče nebo také bezúročné půjčky na bytové účely.

Průměrný výdělek v huti za rok 2020 mírně překročí dohodnutou výši 36 200 korun měsíčně, a to díky mimořádné odměně za práci ve ztížených podmínkách pandemie na základě vstřícného rozhodnutí akcionářů. V Třineckých železárnách pracuje aktuálně více než 7 000 lidí, a to včetně Válcovny trub v Ostravě – Vítkovicích, Tažírny oceli ve Starém Městě, Univerzální tratě v Bohumíně a Závodu sochorová válcovna v Kladně.

 

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz

Bc. Petra Macková Jurásková
Tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz