Přeskočit na obsah

Drát z Bohumína pomáhá v době pandemie ve zdravotnictví

Nárůst zakázek pro zdravotnictví zaznamenává v posledních měsících firma ŽDB Drátovna z Bohumína. Dceřiná firma Třineckých železáren v době pandemie koronaviru část produkce směřuje do zdravotnického průmyslu. Především do výroby pružin do nemocničních postelí, zdravotnických ventilů či do výroby filtrů.

Výroba v provoze Pérovna
Výroba v provoze Pérovna

V důsledku pandemie došlo u některých výrobků bohumínské firmy v posledním roce k mírnému snížení odbytu, díky své rozmanité produkci ŽDB Drátovna naopak získala několik zakázek pro zdravotnictví.

„Mírný výpadek u odběratelů jsme plně nahradili novými zakázkami nebo navýšením stávajících kontraktů pro zdravotnický průmysl. Každá získaná zakázka je pro nás zejména v této době důležitá,“ říká předseda představenstva ŽDB Drátovna Petr Adamek s tím, že vedení firmy předpokládá postupné další navýšení zakázek pro zdravotnictví. „Kvůli změně struktury zakázek jsme museli několik zaměstnanců přemístit do produkce směřující do zdravotnictví,“ doplnil.

Bohumínský provoz Pérovna v roce 2019 začal postupně vzorkovat pružiny pro dodavatele GCE Chotěboř, který vyrábí technické a zdravotní ventily. Během loňského roku již ŽDB Drátovna této firmě dodala zhruba 1,175 milionu kusů pružin. Navýšení pokračuje i v letošním roce. Za první čtvrtletí jsou nasmlouvány dodávky více než 400 tisíc pružin.

„Již několik let je naším odběratelem pružin výrobce nemocničních postelí LINET. Během minulého roku jsme pro LINET vyrobili tři nové typy pružin, přičemž dodávky meziročně vrostly o třetinu na 360 tisíc pružin,“ uvádí vedoucí obchodního oddělení Pérovny Irena Gelnarová. Provoz Perovna loni vyrobil dohromady 59 milionů kusů různých pružin.

Také provoz drátěné výroby v obci Kamenná na Šumpersku, která je součástí ŽDB Bohumín, dodává firmě GCE Chotěboř filtry z tkanin, jež se využívají při výrobě technických a zdravotních ventilů. Meziroční navýšení díky pandemii dosáhlo 14 procent na loňských 850 000 kusů tkanin.

Těžká situace kolem pandemie koronaviru trvá již téměř rok, a řada firem se současné situaci musela přizpůsobit. „Musím poděkovat všem zaměstnancům, kteří svým zodpovědným přístupem dokázali udržet společnost v plném provozu, a tím zajistit podporu našim zákazníkům,“ dodává předseda představenstva.

Dceřiná společnost Třineckých železáren ŽDB Drátovna ročně vyrábí téměř 120 tisíc tun za studena taženého drátu a výrobků z drátů. Hlavní výrobkové portfolio tvoří především tažený patentovaný drát, tažený nepatentovaný drát, žíhaný drát, ocelová lana, ocelové kordy, pružiny a kovové tkaniny. Zaměstnává okolo tisícovky lidí.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz

 

 

 

 

Bc. Petra Macková Jurásková
Tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz